Goldsmith, Jerry

Levnad: f. 10 februari 1929 i Los Angeles, Kalifornien, d. 21 juli 2004 i Beverly Hills, Los Angeles, Kalifornien.
Från: USA.
Verksam som: kompositör av filmmusik.
Musikgenre: ..filmmusik.
Aktiv: 1950-talet ; 1960-talet ; 1970-talet ; 1980-talet ; 1990-talet ; 2000-talet.

 

.
Länkar:  Goldsmith, Jerry
Länkar kontrollerade 2010-12-03
.
Jerry Goldsmith i Wikipedia
.


.
Urval filmer:  Goldsmith, Jerry........ = i KHs ref 2009-04-24
.
1954
The lineup (TV-serie)
div.
1959
The twilight zone (TV-serie)
div.
1960
Studs Lonigan
Lerner
1961
The crimebusters
Sagal
1962
Lonely are the brave
Miller
1962
The spiral road
Mulligan
1962
Freud: The secret passion
Huston
1963
The list of Adrian Messenger
Huston
1963
The stripper
Schaffner
1963
A gathering of eagles
Mann, Delbert
1963
Lilies of the field
Nelson
1963
Take her, she's mine
Koster
1963
The prize
Robson
1964
Seven days in may
Frankenheimer
1964
Fate is the hunter
Nelson
1964
Mannen från U.N.C.L.E. (TV-serie)
div.
1964
Rio Conchos
Douglas
1965
The Satan bug
Sturges
1965
In harms way
Preminger
1965
Von Ryan's express
Robson
1965
Morituri
Wicki
1965
The agony and the ecstasy
Reed
1965
A patch of blue
Green
1966
Our man Flint
Mann, Daniel
1966
The trouble with angels
Lupino
1966
Stagecoach
Douglas
1966
The blue Max
Guillermin
1966
Seconds
Frankenheimer
1966
The sand pebbles
Wise
1967
In like Flint
Douglas
1967
The flim-flam man
Kershner
1967
Hour of the gun
Sturges
1968
Sebastian
Greene
1968
Planet of the apes (Apornas planet)
Schaffner
1968
The detective
Douglas
1968
Bandolero!
McLaglen
1969
100 rifles
Gries
1969
The illustrated man
Smight
1969
The chairman
Thompson
1969
Justine
Cukor/Strick
1970
Patton
Schaffner
1970
The ballad of Cable Hogue
Peckinpah
1970
Tora! Tora! Tora!
Fleischer/Fukasaku/Masuda
1970
The traveling executioner
Smight
1970
Rio Lobo
Hawks
1971
The Mephisto waltz
Wendkos
1971
Escape fron the planet of the apes (Flykten från apornas..)
Taylor
1971
Wild rovers
Edwards
1971
The last run
Fleischer
1972
The Culpepper Cattle Co.
Richards
1972
The other
Mulligan
1973
Shamus
Kulik
1973
Ace Eli and Rodger of the skies
Erman
1973
One little indian
McEveety
1973
The don is dead
Fleischer
1973
Papillon
Schaffner
1974
Chinatown
Polanski
1974
S*P*Y*S
Kershner
1975
Ransom
Wrede
1975
Breakout
Gries
1975
The reincarnation of Peter Proud
Thompson
1975
The wind and the lion (Vinden och lejonet)
Millius
1975
Take a hard ride
Margheriti
1975
Breakheart pass
Gries
1976
The last hard men
McLaglen
1976
Logan's run
Anderson
1976
The omen
Donner
1976
The Cassandra crossing
Cosmatos
1977
Twilight's last gleaming
Aldrich
1977
Islands in the stream
Schaffner
1977
MacArthur (Generalen)
Sargent
1977
Damnation alley
Smight
1978
Coma
Crichton
1978
Capricorn one
Hyams
1978
Damien: Omen II
Taylor
1978
The swarm
Allen
1978
The boys from Brazil
Schaffner
1978
Magic
Attenborough
1979
The first great train robbery
Crichton
1979
Alien
Scott
1979
Star Trek: The motion picture
Wise
1980
Caboblanco
Thompson
1981
Omen III: The final conflict
Baker
1981
Outland
Hyams
1981
Raggedy man
Fisk
1982
Night crossing
Mann, Delbert
1982
Poltergeist
Hooper/Spielberg
1982
The secret of NIMH
Bluth
1982
The challenge
Frankenheimer
1982
Inchon
Young
1982
First blood
Kotcheff
1983
Psycho II
Franklin
1983
Twilight zone: The movie
Landis/Spielberg m.fl.
1983
Under fire
Spottiswoode
1984
The lonely guy
Hiller
1984
Gremlins
Dante
1984
Supergirl
Szwarc
1984
Runaway
Crichton
1985
Baby: Secret of the lost legend
Norton
1985
Rambo: First blood part II
Cosmatos
1985
Explorers
Dante
1985
Legend
Scott
1985
King Solomon's mines
Thompson
1986
Link
Franklin
1986
Poltergeist II - The other side
Gibson
1987
Hoosiers
Anspaugh
1987
Extreme prejudice
Hill
1987
Innerspace
Dante
1987
Lionheart
Schaffner
1988
Rent-a-cop
London
1988
Rambo III
MacDonald
1989
Criminal law
Campbell
1989
The 'Burbs
Dante
1989
Leviathan
Cosmatos
1989
Warlock
Miner
1989
Star Trek V: The final frontier (Den yttersta gränsen)
Shatner
1990
The russia house
Schepisi
1990
Gremlins II: The new batch
Dante
1990
Total recall
Verhoeven
1991
Not without my daughter (Inte utan min dotter)
Gilbert
1991
Sleeping with the enemy (Sova med fienden)
Ruben
1992
Mom and dad save the world
Beeman
1992
Medicine man
McTiernan
1992
Basic instinct (Iskallt begär)
Verhoeven
1992
Forever young
Miner
1992
Mr. Baseball
Schepisi
1992
Love field
Kaplan
1993
The vanishing (Spårlöst försvunnen)
Sluizer
1993
Dennis the menace
Castle
1993
Ruby
Anspaugh
1993
Six degrees of separation
Schepisi
1993
Malice
Becker
1993
Matinee
Dante
1994
Angie
Coolidge
1994
Bad girls
Kaplan
1994
The Shadow
Mulcahy
1994
The river wild
Hanson
1994
I.Q.
Schepisi
1995
Congo
Marshall
1995
First knight (Den förste riddaren)
Zucker
1995
Powder
Salva
1996
City hall
Becker
1996
Executive desition
Baird
1996
2 days in the valley
Herzfeld
1996
Chain reaction
Davis
1996
Star Trek: First contact
Frakes
1996
The ghost and the darkness
Hopkins
1997
Fierce creatures
Schepisi/Young
1997
Air force one
Petersen
1997
L.A. confidential
Hanson
1997
The edge
Tamahori
1998
Deep rising
Sommers
1998
U.S. marshals
Baird
1998
Small soldiers
Dante
1998
Mulan (animerad)
Bancroft/Cook
1998
Star Trek: Insurrection
Frakes
1999
The mummy (Mumien)
Sommers
1999
The haunting
de Bont
1999
The 13th warrior (Den 13:e krigaren)
McTiernan
2000
Hollow man
Verhoeven
2001
Along came the spider (I spindelns nät)
Tamahori
2001
The last castle
Lurie
2002
The sum of all fears
Robinson
2002
Star Trek nemesis
Baird
2003
Looney tunes: Back in action
Dante

 

Källa: Wikipedia
MusikSök 1998-2011